5 кроків до полегшення самопочуття під час критичних ситуацій

Наразі, коли триває війна з росією, українці часто опиняються у стресових, критичних ситуаціях. І відбувається це і на окупованих територіях, і в тилу, і за кордоном, де, здавалося б, вимушені переселенці повинні відчувати себе захищено і спокійно.

Що можна зробити під час такої ситуації, коли небезпеки немає, а самопочуття погіршується?

Якщо в якійсь момент у вас прискорюється пульс, дихання стає поверхневим і неглибоким, у тілі відчувається слабкість або тремтіння. Ви розгублені, спантеличені, налякані, не усвідомлюєте, що відбувається і вас охоплює неймовірний страх, то, скоріш за все, це природна реакція організму на стресові чинники. І полегшити самопочуття можна спробувати, виконавши прості 5 кроків, що рекомендує Міжнародний інститут зцілення травм (Trauma Healing Institute).

5 кроків до полегшення самопочуття під час критичних ситуацій

1 крок. Обійми метелика. В стресових ситуаціях полегшення принесе відчуття свого тіла. Один із способів – це вправа «Обійми метелика». Слід схрестити руки на грудях, поклавши долоні собі на плечі. Поплескайте по черзі відкритими долонями плечі, 25-30 разів. Зробіть вдих-видих, повторіть вправу. Це принесе значне полегшення.

2 крок. Основне заземлення. Для того, щоб повернути мозку здатність орієнтуватися у просторі, – наступна вправа. Слід міцно поставити ноги на землю, відчувши опору. Можна притулитися спиною до стіни, до дерева. Погляньте навколо і фіксуйте усе, що бачите. Можна проговорювати вголос: «Небо синє, біжить собака, дме вітер». Потім ускладнюйте завдання – знайдіть навколо себе 10 предметів одного кольору, 10 предметів приблизно однакової форми, текстури, матеріалу. Перераховуйте про себе чи вголос.

3 крок. Контроль над диханням. Покладіть руки відкритою долонею на груди і на живіт, вдихайте і видихайте, слідкуючи за диханням. Проста дихальна вправа стабілізує дихання і заспокоїть.

4 крок. Увага на відчуття. Спробуйте зафіксувати усі  відчуття свого тіла – тепло чи холод, поколювання, мурашки по шкірі, тремтіння тощо. Не поспішайте переходити з одного відчуття на інше, зафіксуйте те, що відбувається з тілом у певним проміжок часу.

5 крок. Ресурси. У кожного з нас є свої ресурси і є ті ресурси, що відновлюють нас, дають силу і впевненість. Подумайте про щось, що завжди викликало посмішку чи задоволення – це може бути людина, ситуація з життя, мрії, місце, де ви бували чи планували бути.

Описані 5 кроків – лише рекомендація щодо покращення стану під час панічних атак чи в критичній ситуації. Кожна людина може обрати для себе – чи виконувати усі 5 кроків чи деякі з них.

Тримаймося!

(Visited 50 times, 1 visits today)
Top